Cukrzyca- Objawy jakie pojawiają się na skórze Nie lekceważ ich!

Cukrzyca została okrzyknięta chorobą XXI wieku. W samej Polsce choruje na nią blisko 3 mln osób z czego aż 95% na cukrzycę typu II. Cukrzyca objawia się wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu czy zmęczeniem, a także sennością. Bardzo częstymi symptomami cukrzycy są również zmiany skórne, które w większości przypadków choroby pojawiają się w jej wczesnym stadium. Zobacz jakie zmiany na twoim ciele powinny cię zaniepokoić. Cukrzyca- Objawy jakie pojawiają się na skórze, Nie lekceważ ich!

Przyczyny problemów skórnych u cukrzyków

Problemy skórne osób chorych na cukrzycę spowodowane są częstymi wahaniami glukozy we krwi. Powoduje to zmiany zwyrodnieniowe we włośniczkach, tętniczkach i żyłach, skutkiem tego jest uszkodzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry.

Skórne objawy cukrzycy

Nawracające infekcje skórne

Osoby chorujące na cukrzycę o wiele częściej skarżą się na infekcje skórne wywołane przez grzyby, bakterie czy wirusy. Jeżeli wiec masz problem z nawracająca grzybicą skóry, paznokci, opryszczką czy zajadami w kącikach warg. Blisko 20% cukrzyków doświadcza infekcji skóry, które bardzo często mają charakter nawrotowy.

Sucha skóra

Zdecydowana większość cukrzyków skarży się na suchą, szorstką skórę, która ma tendencję do łuszczenia się. Najbardziej dotkniętym obszarem przez tę dolegliwość są podeszwy stóp, które w wyniku przesuszenia skóry mogą pękać, następnie mogą pojawiać się ropne rany i owrzodzenia które są bardzo ciężkie do zagojenia.

Żółto-brązowe plamy na skórze

U cukrzyków bardzo często na skórze pojawiają się żółto-brązowe lub żółto-fioletowe plamy, podobne do trądziku. Plamki te bardzo trudno się goją, a skóra je otaczająca staje się błyszcząca. Brązowe lub żółte plamy mogą pojawiać się także w okolicach ud. Plamom zwykle towarzyszy swędzenie i bolesność. Plamy te pojawiają się głównie u młodych osób.

Ciemniejąca skóra

Bardzo charakterystycznym objawem pojawiającym się u cukrzyków jest ciemniejąca skóra na karku, pod pachami i w pachwinach.

Świąd skóry

Zdecydowana większość cukrzyków twierdzi, że bardzo dokuczliwy świąd skóry był najbardziej zauważalnym z wczesnych objawów cukrzycy. Świąd przede wszystkim dotyczy okolic narządów płciowych.

Długo gojące się rany

Jeżeli u ciebie nawet małe zadrapanie goi się bardzo długo to znaczy, że możesz chorować na cukrzycę. Długo gojącym się ranom mogą towarzyszyć także ropne zmiany.

Czyraki

Częstą zmianą u cukrzyków są czyraki. Czyraki to forma gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych, w przebiegu którego dochodzi do martwicy otaczającej tkanki. Na początku skóra jest miejscowo zaczerwieniona i bolesna, po kilku dniach tworzą się krostki.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest powikłaniem wieloletniej, źle leczonej cukrzycy. Hiperglikemia utrzymująca się przez dłuższy czas, doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszeniem ich elastyczności, zarastaniem i nasiloną miażdżycą. Z powodu niedokrwienia tkanek stopy dochodzi do zaburzeń ich czynności. Występuje u 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nieleczona, prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy, co często kończy się amputacją.