Prosty test pozwalający sprawdzić czy masz cukrzycę Zrobisz go w kilka sekund

Niewątpliwie cukrzycę można nazwać epidemią XXI wieku. Ponad pół miliarda chorych na całym świecie, ponad sześć milionów zgonów z powodu choroby lub jej powikłań tylko w 2021 roku. Według szacunków do 2030 roku liczba osób z cukrzycą ma wzrosnąć do 643 milionów, a w 2045 roku chorować ma już 783 miliony osób. Niestety sytuacja w Polsce nie jest również zadowalająca. Według przypuszczeń w naszym kraju choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób, z czego około 30% chorych nie jest tego świadoma. Aby sprawdzić czy cierpisz na cukrzycę możesz zrobić badania krwi, albo prosty test z wykorzystaniem szklanki wody. Dowiedź się jak go wykonać. Prosty test pozwalający sprawdzić czy masz cukrzycę. Zrobisz go w kilka sekund.

Cukrzyca- cichy i podstępny zabójca

Szacuje się, że na świecie może żyć nawet ponad pół miliarda osób cierpiących na cukrzycę. Cukrzyca jest podstępną chorobą, która nawet nie dając wyraźnych sygnałów, sieje ogromne spustoszenie w organizmie chorego. Nie bez przyczyny cukrzyca została okrzyknięta „cichym zabójcą”. Pewne symptomy są prawie niezauważalne, a jednak robią ogromne spustoszenie w organizmie. Nieleczona, staje się poważnym problemem zdrowotnym. może doprowadzić do poważnych powikłań do których zalicza się zmniejszone gojenie ran, niewydolność nerek, utratę wzroku, zawał serca, udar mózgu, amputacja nogi czy nawet śpiączkę.

Cukrzyca- jak zbadać?

Teoretycznie spożywana przez nas woda zarówno z kranu jak i również butelkowana nie powinna mieć żadnego smaku oraz zapachu. Inaczej sytuacja może wyglądać u osób cierpiących na cukrzycę. Cukrzyca wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę. U cukrzyków mechanizmy sterujące wydzielaniem insuliny są zaburzone, przez co we krwi jest zbyt wysokie stężenie glukozy. Jeśli choroba nie jest wykryta oraz odpowiednio leczona, to zbyt wysoki poziom glukozy może wywoływać słodki posmak w ustach.

Jednak to wrażenie może wskazywać na jeszcze jedno schorzenie, będące niezwykle niebezpiecznym powikłaniem nieleczonej cukrzycy. Jeśli zauważyłeś u siebie powyższy objaw może to oznaczać cukrzycową kwasicę ketonową. Kwasica ketonowa to ostry zespół zaburzeń przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, które powstają wskutek nagłego i dużego niedoboru insuliny. 

Poza słodkawym posmakiem w ustach kwasica ketonowa objawia się poprzez:

  • wzmożone pragnienie,
  • uczucie suchości w ustach,
  • senność i zmęczenie,
  • nudności i ból brzucha,
  • kłucie w klatce piersiowej,
  • spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszy puls.

Jak wykonać test szklanki wody?

Test jest bardzo prosty i można go wykonać w każdej chwili samemu w domu. Wystarczy, że nalejesz do szklanki trochę wody i bardzo powoli ją wypijesz. Jeśli poczujesz słodki posmak w ustach, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Słodki czy owocowy smak wody odczuwają nie tylko osoby chore na cukrzycę, ale również pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi. Smak wody mogą zmienić również infekcje bakteryjne zatok, choroba refluksowa czy nawet zwykłe infekcje wirusowe takie jak grypa czy przeziębienie.