Co wybrać w Tłusty czwartek? Ile kcal mają pączki, oponki czy faworki?

    Tłusty czwartek to jeden z niewielu dni w roku kalendarzowym, kiedy nie powinno liczyć się kalorii. Jest do dzień w którym bezkarnie można jeść paczki, oponki, faworki i inne smażone wypieki. Ile kalorii mają te wypieki, ile można zjeść sztuk pączków, by nie przytyć, jaki wypiek jest najzdrowszy? Dowiesz się wszystkiego czytając dalszą część artykułu. W tłusty czwartek ludzie dzielą się na takich co jedzą pączka za pączkiem i dochodzą do kilkunastu sztuk, ale są tacy co przeliczają każdą kalorię ze spożywanych słodkości. Dlatego w poście zawarto ile kalorii mają poszczególne słodkości.
 

Jedzenie dużej ilość pączków, faworków, czy innych słodyczy w bardzo krótkim czasie, kilka bądź kilkanaście sztuk na raz spowoduje na pewno dolegliwości trawienne bądź niestrawność. Spożywanie jednego bądź kilku pączków w ciągu całego dnia nie zaszkodzi, ale już 5 czy więcej to bardzo ciężka praca dla żołądka, wątroby czy trzustki.

Jakie wartości odżywcze i kaloryczne mają poszczególne słodkości kupowane w Tłusty czwartek?

Klasyczne pączki

Jest to wyrób z ciasta drożdżowego i nadzienia. Klasycznym nadzieniem w pączku jest konfitura różana, ale mogą to być jeszcze np. marmolada owocowa, adwokat, toffi, czekolada, bita śmietana itp. Pączki są obsypane cukrem pudrem, bądź oblane lukrem lub czekoladą. Pączek o wadze 80 gram ma 341 kalorii. Jest w nim 6 gram białka, 50 gram węglowodanów oraz około 13 gram tłuszczu. Smażony w głębokim tłuszczu, przez co bardzo ciężkostrawny. Zjedzenie pączka powoduje szybki wzrost glukozy we krwi co skutkuje szybkim ponownym uczuciem głodu.

Pączki gniazdko (hiszpańskie)

Są to pączki z dziurką o falistej strukturze, oblane lukrem, czekoladą i posypane różnego rodzaju posypkami. Nie posiadają nadzienia. W ich składzie znajduje się mieszanka mąki, wody, masła i cukru. W jednej około 100 sztuce ciastka jest około 400 kalorii. Jest w nim około 3 gramy białka, 60 gram węglowodanów i 18 gram tłuszczu.

Mini pączki (pączusie)

Jest w nich około 3 gramy białka, 18 gram cukru i około 60 gram tłuszczu.

Jeśli szukasz przepisu na mini pączki koniecznie wypróbuj przepis na mini pączki z serka homogenizowanego.

Faworki (chrusty)

Faworki są to smażone na smalcu kruche ciastka. Ciasto na nie wykonuje się z mąki, masła, jajek, śmietany i cukru, dla puszystości dodaje się odrobinę spirytusu. 100 gram zawiera 475 kalorii. Jest w nich około 9 gram białka, 50 gram węglowodanów i 30 gram tłuszczu.

Jak spalić kalorie po zjedzeniu jednego pączka?

Około 340 kalorii spalimy poprzez:
– ćwiczenia na siłowni przez 45 minut,
– godzina jazdy na rowerze,
– pół godziny intensywnego pływania,
– leżenie przez 5 godzin.

Zjedzenie jednego pączka czy faworka nie zrujnuje naszej diety, nie spowoduje uczucia ciężkości, więc jedzmy na zdrowie!