Co wybrać w Tłusty czwartek? Ile kcal mają pączki, oponki czy faworki?

    Tłusty czwartek to jeden z niewielu dni w roku kalendarzowym, kiedy nie powinno liczyć się kalorii. Jest do dzień w którym bezkarnie można jeść paczki, oponki, faworki i inne smażone wypieki. Ile kalorii mają te wypieki, ile można zjeść sztuk pączków, by nie przytyć, jaki wypiek jest najzdrowszy? Dowiesz się wszystkiego czytając dalszą część artykułu. 

  

Jedzenie dużej ilość pączków czy innych słodyczy w bardzo krótkim czasie, kilka bądź kilkanaście sztuk na raz spowoduje na pewno dolegliwości trawienne bądź niestrawność. Spożywanie jednego bądź kilku pączków w ciągu całego dnia nie zaszkodzi, ale już 5 czy więcej to bardzo ciężka praca dla żołądka, wątroby czy trzustki.

  
Jakie wartości odżywcze i kaloryczne mają poszczególne słodkości kupowane w Tłusty czwartek?

Klasyczne pączki
Jest to wyrób z ciasta drożdżowego i nadzienia. Klasycznym nadzieniem jest konfitura różana, ale mogą to być jeszcze np. marmolada owocowa, adwokat, toffi, czekolada, bita śmietana itp. Pączki są obsypane cukrem pudrem, bądź oblane lukrem lub czekoladą.Pączek o wadze 80 gram ma 341 kalorii. Jest w nim 6 gram białka, 50 gram węglowodanów oraz około 13 gram tłuszczu. Smażony w głębokim tłuszczu, przez co bardzo ciężkostrawny. Zjedzenie pączka powoduje szybki wzrost glukozy we krwi co skutkuje szybkim ponownym uczuciem głodu.
Pączki gniazdko (hiszpańskie)
Są to pączki z dziurką o falistej strukturze, oblane lukrem, czekoladą i posypane różnego rodzaju posypkami. Nie posiadają nadzienia. W ich składzie znajduje się mieszanka mąki, wody, masła i cukru. W jednej około 100 sztuce ciastka jest około 400 kalorii. Jest w nim około 3 gramy białka, 60 gram węglowodanów i 18 gram tłuszczu.
Mini pączki (pączusie)

Jest w nich około 3 gramy białka, 18 gram cukru i około 60 gram tłuszczu.

Faworki (chrusty)
Faworki są to smażone na smalcu kruche ciastka. Ciasto na nie wykonuje się z mąki, masła, jajek, śmietany i cukru, dla puszystości dodaje się odrobinę spirytusu. 100 gram zawiera 475 kalorii. Jest w nich około 9 gram białka, 50 gram węglowodanów i 30 gram tłuszczu.

Jak spalić kalorie po zjedzeniu jednego pączka?
Około 340 kalorii spalimy poprzez:
– ćwiczenia na siłowni przez 45 minut,
– godzina jazdy na rowerze,
– pół godziny intensywnego pływania,
– leżenie przez 5 godzin.

Zjedzenie jednego pączka czy faworka nie zrujnuje naszej diety, nie spowoduje uczucia ciężkości, więc jedzmy na zdrowie!