Cierpisz na nadmiar cukru w organizmie? Sprawdź jak go wyeliminować!

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale cukier jest obecny praktycznie we wszystkich produktach, które na co dzień spożywamy. Cukier to nie tylko słodycze, to również nabiał, płatki śniadaniowe czy np. ketchup albo inne sosy, dodatkowo soki i napoje zawierają kolosalne ilości cukru. Problemem nie jest sam cukier a nadmiar cukru w organizmie, który może powodować choroby i problemy zdrowotne.

Nadmiar cukru w organizmie to nie tylko jedzenie za dużo słodyczy ale również brak ruchu, zła dieta. Nadmiar cukru w organizmie może powodować choroby takie jak: otyłość, choroby serca, cukrzyca a nawet kilka rodzajów nowotworów. Dodatkowo inne mniej specyficzne objawy, które może powodować nadmiar cukru to stany depresyjne. Objawami są również chroniczne zmęczenie, senność, wzmożona skłonność do infekcji, uczucie zagubienia i dezorientacji.

Jeśli czujesz się źle, chcesz zapobiec różnym chorobom to postaraj się oczyścić swój organizm z nadmiaru cukru. Ciało będzie ci za to na pewno wdzięczne.

nadmiar cukru

Nadmiar cukru w organizmie – objawy i sposoby pozbycia się cukru

Aktywność fizyczna

Nie wystarczy tylko zmienić kilka nawyków czy odstawić słodycze, by pozbyć się nadmiaru cukru. Konieczne jest wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej. Ćwiczenia pomagają w oczyszczaniu krwi z nadmiaru cukru, do tego jeśli są odpowiednio intensywne wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, która też jest odpowiedzialna za magazynowanie cukrów w organizmie.

Otyłość jako główna przyczyna nadmiaru cukru

Niestety, mimo, że niektóre osoby wypierają to otyłość jest chorobą i ma bardzo duży wpływ na jakość życia oraz na zdrowie organizmu. Węglowodany są ukryte w codziennych produktach spożywczych np. sokach, płatkach, jogurtach (nawet naturalnych!). Słodycze są złożone głównie z węglowodanów. Nadmiar cukru jest odkładany w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Im więcej jej jest, tym trudniej organizmowi się jej pozbyć co za tym idzie trudniej pozbyć się zmagazynowanych ilości tłuszczu.

Czym zamienić cukier biały?

Sztuczne słodziki

Jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie z całkowitą rezygnacją z cukrów to możesz tymczasowo zamienić cukier biały na słodziki. Jednak jest to rozwiązanie na krótki czas, ponieważ one również są źródłem cukrów a spożywane długoterminowo mogą powodować problemy z żołądkiem i zaparcia.

Zmiana diety

Najlepszym sposobem na rezygnacje z cukrów jest zmiana diety na jak najmniej przetworzoną. Spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Spożywanie chudego mięsa, ryb, orzechów oraz zdrowych tłuszczy takich jak oliwa z oliwek czy awokado. Całkowicie należy zrezygnować z białego pieczywa, białego ryżu i makaronu, wyrobów cukierniczych oraz słodzonych napojów.

W ramach zmiany diety pij więcej wody i herbat ziołowych.

Odstawienie cukru – możliwe skutki uboczne

Nagłe odstawienie cukru może powodować skutki uboczne jako objawy odstawienia, Możesz czuć bóle głowy, osłabienie, silny głód a nawet przygnębienie. Objawy takie mogą się utrzymywać kilka dni i powinny zniknąć. Jeśli objawy będą bardzo uciążliwe możesz zjeść kawałek owocu np. banana.