Ciągle ci zimno? Uważaj może być to objaw poważnej choroby!

Zawsze ci zimni? W domu owijasz się kocem chociaż ogrzewanie jest maksymalnie odkręcone? Twoje dłonie i stopy zawsze są lodowate? Lepiej tego nie lekceważ, bo może to być objaw poważnej choroby! Sprawdź, o czym świadczy ciągłe uczucie zimna. Ciągle ci zimno? Uważaj może być to objaw poważnej choroby!

Ciągle ci zimno? Uważaj może być to objaw poważnej choroby!

Niskie ciśnienie krwi

Jedną z najczęstszych przyczyn ciągłego uczucia zimna jest niskie ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnienie krwi można podnieść poprzez dosalanie potraw czy zwiększenie aktywności fizycznej.

Kłopoty z krążeniem

Jeżeli zaś twoje dolegliwości ograniczają się do lodowatych stóp oraz dłoni to najprawdopodobniej cierpisz na kłopoty z krążeniem krwi. W takim wypadku lepiej nie lekceważyć tej dolegliwości i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Uczucie zimna w kończynach może sygnalizować choroby serca lub zatory tętnic.

Niedoczynność tarczycy

Na ciągłe uczucie zimna skarżą się również osoby chore na niedoczynność tarczycy.  Schorzenie to sprawia, że zwalnia metabolizm , a tym samym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości energii potrzebnej do ogrzania organizmu.

Anemia

Anemia jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku liczby krwinek czerwonych. Czerwone krwinki odpowiedzialne są za transport tlenu do wszystkich narządów w organizmie. Jeżeli tkanki będą niedotlenione to spowolni metabolizm organizmu. Co później przełoży się na obniżenie ciepłoty ciała.

Pijesz zbyt mało płynów

Odpowiednia ilość dostarczanych do organizmu płynów ma kluczową rolę procesie metabolicznym. Jeżeli będziesz odwodniona to przemiana materii w twoim organizmie spadnie co przełoży się na uczucie chłodu.

Niedożywienie

Uczucie zimna można zaobserwować u osób będących na restrykcyjnych dietach. Dlaczego? Niedożywiony organizm nie dostarcza odpowiedniej ilości energii do organizmu. W takiej sytuacji cała energia dostarczona z pożywienia posłuży do potrzymania odpowiedniej pracy najważniejszych narządów, a nie na ogrzanie twojego organizmu.

Podeszły wiek

 U starszych osób dochodzi do znacznego spowolnienia wielu procesów fizjologicznych, w tym właśnie procesów metabolicznych , co wpływa na ilość produkowanego przez organizm ciepła. Oprócz tego zmienia się również funkcjonowanie układu krwionośnego co również przekłada się na obniżenie temperatury ciała.

 Nie wysypiasz się

Okazuje się, że niedobór snu również może być przyczyną uczucia zimna. Sprawia, że organizm odczuwa stres. W wyniku tego spada aktywność podwzgórza w mózgu, które jest odpowiedzialne również za termoregulację

Brak mięśni

Osoby o małej ilości tkanki mięśniowej częściej skarżą się na uczucie zimna. Dlaczego? Mięśnie wytwarzają ciepło przez co pozwalają utrzymać prawidłową temperaturę ciała.