Te objawy mogą świadczyć o poważnych problemach z sercem.

Choroby serca od wielu już lat są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Wielu z nich z całą pewnością dałoby się uniknąć, dzięki regularnym badaniom i szybkiej reakcji w wyniku pojawiających się niepokojących objawów. Warto bowiem obserwować swoje ciało, ponieważ bardzo wiele symptomów problemów kardiologicznych widocznych jest na wiele lat przed śmiercią chorego. Podpowiadamy, co powinno cię skłonić do wizyty u kardiologa. Te objawy mogą świadczyć o poważnych problemach z sercem.

Choroby serca- czym są?

Choroby serca to schorzenia o charakterze ostrym lub przewlekłym, które obejmują co najmniej jeden z elementów serca i prowadzą do zaburzeń funkcjonowania całego układu krążenia. Ich ryzyko wzrasta przede wszystkim wraz z wiekiem.

Do chorób serca zaliczamy:

  • choroba niedokrwienna serca,
  • miażdżyca,
  • zaburzenia rytmu serca takie jak arytmia, tachykardia, bradykardia, migotanie przedsionków,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność mięśnia sercowego,
  • blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie osierdzia lub wsierdzia,
  • wady zastawkowe,
  • nerwica serca.

Objawy świadczące o nieprawidłowej pracy serca

Bezdech senny– Badania wykazały, że bezdech może świadczyć bardzo poważnych problemach kardiologicznych między innymi o nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, zaburzeniach rytmu serca czy chorobie niedokrwiennej serca.

Ciemne plamki pod paznokciami– Jeśli pod twoimi paznokciami pojawiły się cienkie, krwiste, smugowate plamy może to świadczyć o zapaleniu wsierdzia.

Ból szczęki– Skandynawscy naukowcy dowiedli, że bóle dolnej części szczęki mogą sygnalizować zbliżający się zawał serca. 

Zmęczenie– Uczucie zmęczenia przytrafia się, każdemu z nas, ale w sytuacji kiedy taki stan utrzymuje się przez minimum 2 tygodnie należy skonsultować się z lekarzem.

Wysypka– Wysypka pojawiająca się na skórze większości z nas kojarzy się z problemami dermatologicznymi lub z uczuleniem. Jednak w sytuacji kiedy zobaczysz na swoim ciele żółtopomarańczową wysypkę w kształcie bąbelków powinnaś się zaniepokoić. Okazuje się, że zbyt duży poziom trójglicerydów może się objawiać właśnie w ten sposób. Hipertrójglicerydemia może doprowadzić do rozwoju miażdżycy, co w późniejszym czasie może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca, zawału serca czy udaru mózgu.

Obrzęki i zasinienie – Obrzęki i zasinienia występujące w szczególności w obrębie kończyn dolnych mogą świadczyć o niewydolności mięśnia sercowego.

Zaburzenia erekcji– Takie problemy mogą mieć różne przyczyny, jednak nie powinno się ich lekceważyć. Mogą świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia lub chorobie wieńcowej. Podobnie sytuacja wygląda u kobiet z obniżonym libido.

Kołatanie serca– To jeden z tych objawów, na które musisz zareagować. Przyspieszone i silnie odczuwane bicie serca oznacza zaburzenie rytmu jego pracy. 

Duszności– Trudności pojawiające się podczas oddychania kojarzą się nam raczej z chorobami układu oddechowego niż z chorobami serca. Nic bardziej mylnego duszności pojawiające się podczas wykonywania lekkich czynności takich jak na przykład wejście po schodach mogą być objawem nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej.

Krwawiące dziąsła– W niektórych przypadkach choroby dziąseł są objawem stanu zapalnego wywołanego przez choroby serca.