Choroby które widać na stopach

Jak często konsultujesz z lekarzem zmiany jakie zauważysz na swoich stopach? Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że właśnie na stopach widać wczesne objawy wielu chorób. Dowiedź się jakie zmiany na stopach powinny cię zaniepokoić. Choroby które widać na stopach.

Choroby, które widać na stopach

Cukrzyca( stopa cukrzycowa)

Charakteryzuje się ona między innymi łuszczącą się i wysuszoną skórą, zrogowaceniami, młoteczkowatymi palcami, problemami z gojeniem się ran i skaleczeń. Przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest miażdżyca tętnic podudzia i stopy. Również uszkodzenie nerwów, co w efekcie prowadzi do niedokrwienia, znacznie utrudniającego proces gojenia.

Niedoczynność tarczycy

Skóra na twoich stopach jest sucha, masz wiecznie popękane pięty, twoje stopy są lodowate, a paznokcie są łamliwe i rozdwajają się? To mogą być symptomy niedoczynności tarczycy. Jeżeli oprócz tego zmagasz się również z wypadaniem włosów, ciągłym uczuciem zimna, obrzękami, a także brakiem energii, sennością, skłonnością do zaparć, przyrostem masy ciała lub trudnością z jej redukcją to jak najszybciej zgłoś się do lekarza endokrynologa.

Dna moczanowa

Bardzo silny ból stóp, pojawiający się w nocy lub po przebudzeniu, obrzęk i zaczerwienienie stawu palucha to typowe objawy dny moczanowej. Przyczyną dny moczanowej jest odkładanie się nadmiaru kryształów moczanu sodu w tkankach, narządach i stawach. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn po 40 roku życia i kobiet po menopauzie.

Grzybica stóp

Grzybica stóp to jedna z z najczęściej występujących chorób skóry. Według statystyk co piąty Polak miał, ma lub będzie miał w swoim życiu grzybicę stóp. Charakterystyczne objawy grzybicy stóp to uporczywe swędzenie, pieczenie, zaczerwienie skóry stóp czy żółte, zrogowaciałe, twarde paznokcie.

Choroby, które widać na stopach

Łuszczyca

Łuszczyca może objawiać się również na stopach w postaci łuszczących się plam na skórze. Pacjenci z łuszczycą często doświadczają bolesnych, głębokich pęknięć skóry stóp, które mogą krwawić. Skóra staje się pogrubiała, zaczerwieniona i opuchnięta, mogąc utrudniać poruszanie się, oraz zakładanie obuwia. Nierzadko również pojawiają się charakterystyczne dla łuszczycy zmiany paznokci, w tym „pitting”, a także rozdwajanie się i pogrubienie płytki paznokciowej. 

Niewydolność nerek

Według przypuszczeń na problemy z nerkami może się skarżyć nawet 4,5 mln Polaków z czego połowa nawet nie zdaje sobie sprawy z powagi swoich dolegliwości. Do najczęstszych objawów niewydolności nerek zalicza się ból odczuwany w jamie brzusznej z obu stron kręgosłupa, na wysokości odcinka lędźwiowego, zmęczenie, senność. Także częste oddawanie moczu, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy. Objawami niewydolności nerek są również obrzęki jakie pojawiają się na nogach, stopach oraz wokół kostek.

Miażdżyca

Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych. Jej rozwój może trwać latami i w początkowym stadium objawy mogą być praktycznie niezauważalne. Pierwsze objawy miażdżycy to między innymi łatwą męczliwość nóg, uczucie mrowienia, drętwienie. Także bladość i oziębienie stóp czy pojawiające się na stopach obrzęki.