Chlebek bananowy

Chlebek bananowy to tak na prawdę słodkie ciasto bananowe. Swoją nazwę wzięło od tego, że wypieka się je w podłużnej foremce i kroi na cienkie kawałki, które kształtem jak i kolorem przypominają chleb pełnoziarnisty. Banany kupuję całymi kiściami i zdarza mi się, że po kilku dniach niektóre z nich są już zbyt dojrzałe, by je zjeść. Ja najbardziej lubię banany lekko zielone, twarde, te miękkie i dojrzałe już nie są tak smaczne. Dlatego jak wiem, że ich nie zjem czekam jeszcze dzień bądź dwa, gdy będą już tak mocno dojrzałe i robię z nich ciasto bananowe. Jest delikatne w smaku, pysznie smakuje jako dodatek do kawy w pracy. Ciasto jest świeże przez kilka dni, czasem połowę mrożę, jeśli wiem, że nie zjemy całego.

Składniki na chlebek bananowy

  • 3 bardzo dojrzałe banany
  • 75 gram roztopionego masła
  • 1 jajko
  • 1/2 szklanki cukru (około 130 g)
  • łyżeczka cukru waniliowego
  • 1,5 szklanki mąki pszennej (około 240 g)
  • garść orzechów włoskich
  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli

Chlebek bananowy – Dodatkowe informacje

Chlebek bananowy to wypiek bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. „Banana bread” to bardzo słodkie, wilgotne ciasto bananowe. Jest bardzo szybkie w wykonaniu, do jego wykonania nie potrzeba nawet miksera, składniki wystarczy dobrze wymieszać drewnianą łyżką. Są różne warianty tego przepisu, można do niego dodawać suszone owoce, ulubione przyprawy np. przyprawa korzenna bądź cynamon a także różnego rodzaju orzechy czy też kawałki czekolady. Dzisiejszy chlebek został przygotowany z dodatkiem orzechów włoskich. Ciasto przygotowuje w keksówce o wymiarach 9 na 25 cm, można wykorzystać dłuższą blaszkę, wtedy ciasto będzie niższe.

Najlepsze banany do ciasta to te bardzo dojrzałe, nawet przedojrzałe, są one najsłodsze i najbardziej miękkie. Banany można rozgnieść widelcem, nie musi być to zrobione bardzo dokładnie, w cieście mogą znajdować się banany w większych kawałkach.

chlebek bananowy

Ciasto bananowe – Wykonanie

Przygotuj większą miskę, w której będziesz przygotowywać ciasto. Banany obierz ze skórki, pognieć w misce za pomocą widelca na mniejsze kawałki, nie musisz robić tego bardzo dokładnie.

Masło roztop w mikrofalówce bądź w garnku na malutkim palniku, by nie doprowadzić do wrzenia. Rozpuść 70 gram masła, jest to około 1/3 kostki o wadze 200 gram. Pozostaw na kilka minut, by lekko ostygło. Dodaj do bananów.

Następnie dodaj 1/2 szklanki cukru, najlepiej będzie jeśli wykorzystasz drobny cukier do wypieków, ale jeśli nie masz takiego, dodaj zwykły cukier. Następnie wbij jajko. Wymieszaj energicznie za pomocą miksera bądź drewnianej łyżki do uzyskania jednolitej konsystencji.

No masy przesiej całą mąkę, dodaj szczyptę soli oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Orzechy pokrój na drobne kawałki, dorzuć do miski. Ponownie wymieszaj dokładnie ciasto.

Foremkę wysmaruj dokładnie masłem i obsyp spód i boki bułką tartą bądź kaszą manną. Piekarnik rozgrzej do 170 stopni na ustawieniu góra /dół bez termoobiegu.

Ciasto bananowe przełóż delikatnie do wcześniej przygotowanej formy. Jeśli masz dodatkowe banany to możesz jednego przekroić wzdłuż i ułożyć na cieście. Ja nie miałam, więc ten krok ominęłam.

Ciasto bananowe piecz przez około 50 – 60 minut, po 50 minutach sprawdź czy ciasto jest już gotowe za pomocą patyczka, jeśli będzie suchy chlebek będzie gotowy. Po upieczeniu pozostaw ciasto przez około 10 minut dodatkowo w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Następnie wyciągnij z foremki i pozostaw do ostudzenia.

Ciasto jest bardzo słodkie, więc nie dodaje do niego już żadnych dodatków. Jednak jeśli chcesz możesz oprószyć je cukrem pudrem bądź dodać polewę np. czekoladową.

Smacznego!

Ciasto bananowe

Nie wiesz co zrobić z zbyt dojrzałymi bananami, których już nikt nie chce jeść i za chwilę będziesz musiała je wyrzucić? Możesz zrobić z nich koktajle owocowe bądź koktajle owocowo-warzywne. Można zrobić z nich również placki bananowe. Jednak ja lubię chlebek bananowy. Przygotowuje się go bardzo szybko, wychodzi zawsze i zawsze jest pyszny. Możesz go przygotować, jeśli spodziewasz się gości i masz tylko godzinkę, by coś przygotować. Składniki możesz dodawać właściwie na oko i zamieszać je za pomocą łyżki, więc to super przepis dla osób nie posiadających wagi kuchennej oraz miksera.

Chlebek bananowy

Chlebek bananowy robię tak raz w miesiącu, zazwyczaj w okresie jesienno zimowym. Jesienią jest mniej świeżych sezonowych owoców, więc kupuję banany i owoce cytrusowe. Ciasto jest miękkie i wilgotne, można je zabrać do pracy, szkoły, nie rozpadnie się w trakcie transportu. Przepis jest tak prosty, że po kilku upieczonych ciastach przepis będziesz znać na pamięć. Jeśli chcesz możesz wzmocnić smak chleba bananowego o dodatkowe składniki jak np. inne orzechy, migdały, owoce kandyzowane bądź przyprawę do piernika, cynamon, co lubisz i akurat masz pod ręką. Sprawdź co zrobić z skórkami od bananów. Możesz je wykorzystać np. jako nawóz do storczyków.