Chleb pełnoziarnisty – najprostszy przepis

Chleb pełnoziarnisty do jeden z moich ulubionych wypieków. Jak rozpoczynałam swoją przygodę z wypiekami szukałam przepisów, które są „banalnie proste”. Mają niewiele składników a ich wykonanie będzie szybkie i nieskomplikowane. Tak znalazłam przepis na ten chleb. Nie musisz robić rozczynu z drożdży, nie musisz mieć zakwasu, nie ma kilkunastu składników, nie trzeba odstawiać do wyrośnięcia na kilka godzin. Same plusy!

Ciężko w sklepach znaleźć dobrej jakości chleb pełnoziarnisty, mimo pięknego wyglądu często okazuje się, że jego skład pozostawia dużo do życzenia. Znajdziemy w nich masę niepotrzebnych składników. Jeśli musisz stosować dietę o obniżonym indeksie glikemicznym, musisz uważać na rodzaj pieczywa jaki spożywasz. Dlatego samodzielny wypiek chleba w domu powinien wejść nam w nawyk. Mając do wyboru kilka rodzajów mąk i dodatków za każdym razem może być inny, smakować inaczej, dzięki czemu się na pewno nie znudzi.

Namówiłam nawet kilka koleżanek na wypiek pieczywa pełoziarnistego, które wcześniej tak jak ja uważały, że aby zrobić własny chleb potrzeba dużo czasu i umiejętności.

Koniecznie wypróbujcie najprostszy chleb pełnoziarnisty a zrezygnujecie z zakupu chlebów ze sklepu 😉

Chleb pełnoziarnisty – Składniki

  • 500 gram dowolnej mąki pełnoziarnistej (użyłam 250 gram mąki żytniej i 250 gram mąki pszennej,
  • 2 łyżeczki suchych drożdży,
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 0,5 litra letniej wody
  • ulubione dodatki takie jak słonecznik, dynia, siemię lniane, żurawina
chleb pełnoziarnisty

Chleb pełnoziarnisty – Wykonanie

Do miski wsyp całą mąkę w dowolnych proporcjach.

W tym przypadku użyłam 250 gram mąki pszenne pełnoziarnistej i 250 gram mąki żytniej pełnoziarnistej, jednak proporcje można dowolnie zmieniać, jeśli chcesz, by chleb był bardziej ciężki i mokry użyj więcej mąki żytniej a jeśli chcesz, by chleb był lżejszy użyj więcej mąki pszennej.

Do mąki wsyp suche drożdże, sól, wlej całość wody. Woda musi być letnia, jeśli będzie za gorąca sparzysz drożdże, za zimna spowoduje, że drożdże nie zaczną wyrastać.

Wyrabiaj przez kilka minut na jednolite ciasto za pomocą miksera z końcówkami do ciasta drożdżowego. Ciasto na chleb pełnoziarnisty będzie miało lekko mokrą konsystencje. Dodaj ziarna np. słonecznik, dynię, siemię lniane w dowolnej proporcji. Możesz zrobić również wersję klasyczną bez żadnych dodatków. Miskę przykryj ściereczką, by nie wyschło na wierzchu i odstaw na około 40 minut, ciasto wyrośnie, jednak nie bardzo mocno.

Piekarnik nagrzej do temperatury 210 stopni C. Podłużną blaszkę do ciasta wysmaruj odrobiną oleju. Do blaszki wlej całe wyrośnięte ciasto chlebowe, posyp jeszcze dodatkowo ziarnami. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 40 minut. Po zakończeniu pieczenia otwórz delikatnie drzwi do piekarnika i pozostaw na około 10 minut. Następnie wyjmij pieczywo pełnoziarniste z pieca, wyciągnij z blaszki i pozostaw do wystudzenia.

Chleb pełnoziarnisty

Polecam wam najprostszy przepis na chleb pełnoziarnisty. Składa się tylko z 4 podstawowych składników. Wystarczy, że masz dowolną mąkę pełnoziarnistą, wodę, drożdże i sól. Do chleba pełnoziarnistego idealnie smakuje ziarna słonecznika, ziarna dyni bądź inne ulubione ziarna i dodatki. Pieczywo pełnoziarniste jest zdrowe, idealne jeśli chcesz dobrze się odżywiać, jesteś na diecie bądź nie możesz spożywać klasycznego pieczywa pszennego. W przepisie możesz wykorzystać dowolny rodzaj mąki pełnoziarnistej m. in. mąki pszennej, żytniej, orkiszowej w dowolnych proporcjach, W przepisie zastosowano drożdże suszone, dzięki czemu nie trzeba czekać na wyrośnięcie zaczynu. Wypróbuj również prosty chleb pszenny.