Co robić, żeby budzić się wyspany? Sprawdź zasady dobrego snu

Czy wiesz, że żeby się wysypiać wcale nie musisz spać długo? Według badań nawet 80% z nas notorycznie się nie wysypia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że notoryczne niewysypianie się może skutkować poważnymi chorobami. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co musisz zmienić w swoim życiu, żeby po 6 godzinach snu budzić się wyspany.

Dlaczego sen jest ważny dla naszego zdrowia?

Podczas snu nasz organizm odpoczywa, regenerują się komórki i narządy w naszym organizmie, zwiększa się wydzielanie niektórych hormonów, a nasz mózg w tym czasie jest w stanie uporządkować sobie wszystkie informacje jakie zgromadziliśmy przez cały dzień.

Czym może skutkować notoryczne niewysypianie się? Co robić, żeby budzić się wyspany?

Nadwagą,

Nadciśnieniem,

Zawałem serca,

Spadkiem odporności organizmu,

Problemy z pamięcią,

Brakiem koncentracji,

Brakiem motywacji i energii,

Nerwicą,

Zwiększeniem poziomu stresu,

Zmianami w mózgu,

Ile godzin powinniśmy spać?

Długość snu powinna zależeć od wieku, czym jesteśmy starsi nasz organizm potrzebuje co raz mniej snu. Według badań młodzi ludzie do 18 roku życia potrzebują do 9 godzin snu, w wieku 18- 25 to już 8 godzin, osoby dorosłe między 25-60 rokiem życia potrzebują 7 godzin snu, a osoby powyżej 60 roku życia będą wyspane nawet po 6 godzinach. Oczywiście każdy organizm jest inny i na przykład jedna osoba w wieku 25 lat wyśpi się po 6,5 godzinach, a druga będzie potrzebowała, aż 8 godzin.

Według badań naukowych za duża ilość godzin snu działa na nasz organizm tak samo negatywnie jak niedobór.

Osoba dorosła powyżej 18 roku życia nie powinna spać powyżej 10 godzin dziennie, skutkiem za długiego spania mogą być problemy z układem krążenia.

Co robić żeby zawsze się wysypiać?

Temperatura- Co robić, żeby budzić się wyspany?

Temperatura w sypialni to jeden z najważniejszych czynników dla naszego snu. Podczas snu w sypialni powinna być temperatura w okolicach 18-20 stopni, w przypadku temperatury powyżej 21 stopni Celsjusza możemy mieć problemy z zaśnięciem oraz wejściem w odpowiednią fazę snu. Poleca się również na około 30 minut przed położeniem się do łóżka otworzyć okno w celu obniżenia temperatury i zapewniania świeżego powietrza, które przyśpieszy nasze zaśnięcie.

Kładź się do łóżka oraz budź się o tej samej porze

Przyzwyczaj swój organizm do stałych godzin snu, wahania godzin nie powinny przekraczać 30 minut.

Kolacja

Ostatni swój posiłek powinien być spożywany maksymalnie na 4 godziny przed snem. Powinien składać się z warzyw niż z ciężkostrawnego mięsa.

Dieta- Co robić, żeby budzić się wyspany?

Według badań naukowych osoby, które zdrowo się odżywiają potrzebują mniejszej ilości godzin snu od osób z nadwagą.

Brak drzemek

Ustawiasz budzik zawsze trochę wcześniej niż powinieneś wstać i robisz kilka drzemek, bo uważasz, że w tedy łatwiej ci się wstaje z łóżka? Jesteś w wielkim błędzie, drzemki nic nie dają, a nawet sprawiają, że czujemy się bardziej nie wyspani. Organizm ludzki odpoczywa i regeneruje się dopiero w fazie NREM czyli dopiero kiedy nasz organizm nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Zdecydowanie dla twojego snu będzie lepiej jeżeli nastawisz swój budzik na godzinę o której faktycznie musisz wstać z łóżka i obudzisz się bez żadnych drzemek.

Dopasowany materac oraz poduszka

Na tych dwóch przedmiotach lepiej nie oszczędzać. Dobrze dopasowany do naszego kręgosłupa materac i poduszka to podstawa dobrego snu. Jeżeli materac lub poduszka będą niewygodne to będziesz budzić się w nocy, albo nie będziesz mógł odpowiednio szybko zasnąć.

Usunięcie negatywnych bodźców zewnętrznych- Co robić, żeby budzić się wyspany?

W czasie snu okna powinny być zamknięte, rolety w sypialni zasłonięte tak, żeby hałas i światła lamp nie były w stanie nas obudzić.

Wyłączenie się przed snem

Żeby dobrze spać powinno się skupić wyłącznie na śnie, a nie na pracy, szkole czy innych sprawach, które mogą nas rozpraszać.

Biegasz przed snem? Popełniasz błąd

Sport uprawiany przed samym snem podnosi temperaturę ciała i pobudza nasz organizm. pobudzonemu organizmowi ciężej jest zasnąć. Jeżeli sport to lepiej od razu po przebudzeniu w celu pobudzenia i dodania energii na początek dnia. Bieganie pobudza lepiej niż poranna kawa!

Urządzenia elektroniczne trzymaj jak najdalej od siebie- Co robić, żeby budzić się wyspany?

Naukowo udowodnione jest, że smartfony oddziałują na ludzki organizm podczas snu. Jeżeli będziesz go trzymać na szafce nocnej tuż obok łóżka twój sen będzie gorszej jakości, a co za tym idzie masz mniejsze szanse na wyspanie się.