Brodawki łojotokowe- dlaczego powstają i jak powinno się je usuwać

Brodawki łojotokowe( starcze) to łagodne zmiany nowotworowe, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, najczęściej lokalizują się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy oraz owłosionej skóry głowy. Choć jest niegroźna dla zdrowia, może powodować bardzo duży dyskomfort ze względów estetycznych, szczególnie gdy występuje w widocznym miejscu jakim jest skóra twarzy. Brodawki łojotokowe można zaobserwować przede wszystkim u osób po 30 roku życia. Z wiekiem prawdopodobieństwo pojawienia się brodawek znacznie wzrasta. Mimo że ich wygląd jest bardzo charakterystyczny, to bardzo często mylimy je z czerniakiem. Dowiedź się jak wyglądają brodawki łojotokowe, jak je odróżnić od czerniaka, jakie są przyczyny ich powstawania oraz sposoby usunięcia. Brodawki łojotokowe- dlaczego powstają i jak powinno się je usuwać.

Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych

Przyczyny ich powstawanie nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że ich przyczyną nie jest wirus HPV tak jak w przypadku innych brodawek, dlatego też nie można się nimi zarazić. Badania naukowe dowodzą jednak, że dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne. Istnieje duża szansa, że można odziedziczyć skłonności do ]ich powstawania. Inną prawdopodobną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na słońce i promieniowanie UV. Trzecim czynnikiem, który może przyczyniać się do ich powstawania jest wiek. Brodawki łojotokowe najczęściej pojawiają się u osób powyżej 30 roku życia. Z tego względu właśnie starczymi. 

Brodawki łojotokowe- jak wyglądają?

Brodawka łojotokowa to zmiana skórna, która ma okrągły kształt i wygląd grudkowaty, z dodatkowymi wypukłymi naroślami. Na wierzchu brodawek można często zaobserwować zagłębienia wypełnione zrogowaciałym naskórkiem lub sebum. Na samym początku brodawki łojotokowe są niewielkie, kilkumilimetrowe i płaskie. Najczęściej są barwy jasnobrązowej lub koloru skóry. W następnym etapie powstają hiperkeratotyczne zmiany skórne o wyglądzie brodawek, przeważnie w kolorze skóry lub o barwie żółtej, bądź brunatnej. Są dobrze odgraniczone od otoczenia, często wypukłe, jakby były doklejone do skóry . Nie bolą, ale można dość łatwo je podrażnić, przez na przykład zbyt ciasną odzieżą szczególnie gdy osiągną spory rozmiar. Ponadto brodawka łojotokowa nie swędzi ani nie piecze. Za to jest chropowata i ulega rogowaceniu, a na ich powierzchni można wyczuć drobne zagłębienia.

Jak nie pomylić brodawki łojotokowej z czerniakiem?

Brodawki łojotokowe bardzo często są mylone z groźnym dla zdrowia czerniakiem, szczególnie kiedy mają ciemnobrązowy kolor. Brodawki w przeciwieństwie do czerniaka są wypukłe i wystają ponad powierzchnię skóry. Sprawiają wrażenie, jakby były do doklejone do skóry. Natomiast czerniak jest zespolony ze skórą oraz posiada nieregularny obrys. Kiedy nie macie pewności czy zmiana na skórze jest czerniakiem czy niegroźną dla zdrowia brodawką łojotokową to warto skonsultować się z dermatologiem.

Brodawki łojotokowe- Jak usuwać?

Jeżeli brodawki łojotokowe nie sprawiają żadnych problemów to nie trzeba ich usuwać. Jednak ze względów estetycznych, szczególnie gdy pojawiły się w widocznym miejscu to nie ma żadnych przeciwskazań do ich usunięcia. Metody usuwania brodawek łojotokowych:

  • Środki farmakologiczne – metoda polegająca na podawaniu preparatów zawierających kwas salicylowy, które doprowadzą do złuszczania się zmiany. Leczenie jest jednak długotrwale, a jego skuteczność zależy od systematyczności w przyjmowaniu leków.
  • Krioterapia – metoda polegająca na zamrażaniu brodawek przy pomocy ciekłego azotu. Po zabiegu może zostać blizna w miejscu brodawki. Jej koszt waha się między 50-100 zł.
  • Łyżeczkowanie – usunięcie zmiany brodawkowej za pomocą łyżeczkowania chirurgicznego, polega na usunięciu brodawki na poziomie naskórka Sam zabieg nie jest długotrwały i wykonuje się w go w znieczuleniu miejscowym. Koszt zabiegu wynosi zwykle między 100-300 zł.
  • Elektrokoagulacja – to zabieg polegający na niszczeniu brodawek przy pomocy zmiennego prądu. Koszt zabiegu wynosi od 50-150 zł.
  • Laser IPL– zabieg polega na wypaleniu brodawki za pomocą lasera IPL. Po zabiegu może zostać minimalna blizna. Koszt zabiegu wynosi około 150 zł.