Boli cie głowa? Sprawdź czy to nie objaw poważnej choroby!

  

Badania wskazują, że nawet 70% dorosłych osób odczuwa ból głowy co najmniej raz do rok. Ból głowy jest bardzo niekomfortowy, utrudnia codzienne czynności, może powodować bezsenność, rozdrażnienie, irytacje. Ból jest ostrzeżeniem ze strony organizmu, sprawdź czego może być powodem! Ból zawsze oznacza, że coś w organizmie funkcjonuje nieprawidłowo. 

Do 30% ludzi ma nawracające bóle głowy. Często zamiast szukać przyczyny tego bólu łagodzimy tylko objawy a nie szukamy przyczyn skąd ten ból pochodzi. Ból to przykre uczucie fizyczne i psychiczne oraz dodatkowo o podłożu emocjonalnym. Jest to ważny sygnał od organizmu, który pomaga zapobiegać uszkodzeniom ciała bądź w znacznym stopniu ograniczyć skalę, co oznacza, że  ból jest dobry dla organizmu i nie należy go tylko zwalczać a szukać przyczyn.

Dlaczego boli nas głowa?

Ból głowy jest jednym z objawów przeziębienia, reakcją na zmiany pogody, zmiany ciśnienia powietrza, osłabienie organizmu oraz wielu innych chorób. Często bóle głowy są o nieznanym bądź trudnym do ustalenia podłożu, mogą być objawem grzybicy ogólnoustrojowej bądź alergicznej na różnego rodzaju pokarmy. Ból może być wtórny, czyli jest objawem choroby, czasem nawet poważnej.

Jakie bóle są niebezpieczne?
    Bóle, które są objawami różnych schorzeń:
– choroby naczyniowe – ból umiejscowiony w okolicy potylicy, jest silniejszy, gdy zmienia się ciśnienie,
– guzy mózgu – rosnący guz naciska na zdrową tkankę co powoduje wzrost ciśnienia w czaszce. Objawem może być ból ale również wymioty, drgawki, chwilowa utrata przytomności,
– zatrucie organizmu – np. po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, ale również zatruciem lekami, czadem, nikotyną,
– zapalenie zatok – może objawiać się tępym bólem nasilającym się przy zmianie położenia głowy bądź innych gwałtownych ruchach,
– nerwobóle,
– reumatyzm,
– migreny – jest to nawracający ból mający napadowy charakter, mają różne nasilenie i są umiejscowione tylko po jednej stronie głowy, są bardzo intensywne, mogą powodować wymioty i światłowstręt.

Pamiętaj!
Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem. Artykuł w internecie nie zastąpi wizyty w gabinecie lekarskim.