Ból żylaków – sposoby na zmniejszenie bólu żylaków

Ból żylaków jest bardzo uciążliwy i może utrudnić nawet codzienne funkcjonowanie. Pulsujący ból utrudnia zasypianie, swobodne poruszanie a dodatkowo żylaki są mało estetyczne a w zaawansowanym stadium wystające i szpecące.

Żylaki występują w głównej mierze u kobiet dorosłych. Badania wykazują, że około 50% dorosłych kobiet zmaga się z problemem żylaków. Więc jest to problem powszechny, jeśli sama nie masz żylaków to i tak przeczytaj artykuł, bo na pewno ktoś z najbliższych ma ten problem i będziesz mogła mu pomóc, by choć odrobinę załagodzić ból.

Ból żylaków – skąd się biorą żylaki?

Żylaki nóg to powikłanie słabego krążenia krwi w organizmie oraz niewydolności żylnej. Żylaki to inaczej stany zapalne żył powodujące obrzęki. Żylaki często są uwarunkowane genetycznie, jeśli w najbliższej rodzinie babcia bądź matka miały żylaki to jest spore prawdopodobieństwo, że też będziesz cierpieć na tą chorobę.

żylaki

Ból żylaków – sposoby na zmniejszenie bólu żylaków

Ćwiczenia na ból żylaków

Codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowego organizmu a co za tym idzie zdrowego krążenia krwi. Profilaktycznie oraz jeśli już masz żylaki wykonuj codziennie ćwiczenia o lekkiej intensywności np. jogę jazdę na rowerze, pływanie, marsze. Unikaj ćwiczeń siłowych oraz ćwiczeń bardzo intensywnych – mogą one zwiększyć objawy.

Wygodne buty

Unikaj ciasnych i niewygodnych butów! Mimo, że nogi w szpilkach wyglądają wręcz idealnie to noszenie zbyt ciasnych butów powoduje pogłębienie się problemu z żylakami. Za ciasne buty powodują, że krew nie może się poruszać, ma przestoje w żyłach i pogłębia się problem żylaków. Dotyczy to również zbyt ciasnych rajstop i skarpet.

Podnoszenie nóg

Jeśli po całym dniu na nogach bądź na siedząco bolą cię nogi to pierwsze co powinnaś zrobić po powrocie to podniesienie nóg wyżej serca np, na stół a jeśli leżysz połóż je na ścianę. Dzięki temu łydki się rozluźnią a krew będzie odpłynąć.

Masaże lecznicze

Na żylaki bardzo dobre są masaże lecznicze. Jednak przed rozpoczęciem skonsultuj się z masażystą bądź fizjoterapeutą, muszą być one delikatne, by nie uszkodzić żył jeszcze mocniej.