Ból ucha- Domowe sposoby na zapalenie ucha

Ból ucha potrafi uprzykrzyć życie. Pojawia się nagle, jest pulsujący, może się nasilać nocą oraz bardzo często promieniuje do żuchwy. Przyczyn bólu ucha jest kilka, ale najczęstszą jest stan zapalny. Bólu ucha nie warto bagatelizować i w przypadku jego pojawienia powinno się jak najszybciej zgłosić do lekarza. Ból ucha najczęściej leczy się farmakologicznie, ale warto również jako uzupełnienie leczenia sięgnąć po naturalne domowe sposoby. Dowiedź się jakie domowe sposoby należy stosować w przypadku pojawienia się bólu ucha. Ból ucha- Domowe sposoby na zapalenie ucha.

Ból ucha- Przyczyny

Za każdym razem kiedy pojawi się u ciebie ból ucha, powinieneś skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Przyczyn bólu ucha jest naprawdę wiele, a zły sposób lub brak leczenia może skutkować bardzo niebezpiecznymi powikłaniami, pogorszeniem jakości słuchu lub nawet całkowitą utratą słuchu. Poznaj przyczyny bólu ucha:

  • Ostre zapalenie uszu – częste u dzieci, ale występuje również u dorosłych.
  • Zapalenie ucha środkowego – zwane czasem „klejącym uchem” – to przypadłość, w której ucho środkowe wypełnia się kleistą substancją.
  • Czopy lub złogi woskowiny
  • Infekcje gardła, zatok lub przeziębienia
  • Ciało obce w uchu, takie jak wacik
  • Ból w szczęce spowodowany wklinowanym lub zakażonym zębem lub zgrzytaniem zębami
  • Zmiany wysokości, np. podczas lotu samolotem, nurkowania lub jazdy samochodem w terenie górzystym
  • Woda uwięziona w uchu lub ucho pływaka
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego,
  • nowotwory rozwijające się w obrębie głowy i szyi,
  • procesy zapalne ślinianek,
  • neuralgia, zapalenie nerwu trójdzielnego,
  • guz szczytu płuca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • ropień okołomigdałkowy,
  • zapalenie tarczycy.

Domowe sposoby na ból ucha

Ciepłe okłady

Wykonanie ciepłego okładu na bolące ucho na jakiś czas powinno ulżyć w cierpieniu. Ważne jest żeby okład jaki będziesz stosować nie był gorący. W celu wykonania ciepłego okładu najlepiej użyć termoforu. Nalać wlać do środka ciepłą wodę( nie wrzątek) i przyłożyć na 20- 30 minut do bolącego ucha. Jeżeli nie posiadasz termoforu możesz również użyć plastikowej butelki po napoju lub elektrycznej poduszki.

Masaż ucha

Innym sposobem przynoszącym ukojenie w bólu jest delikatny masaż. Masaż poprawi krążenie oraz oczyści ucho z nadmiaru płynów. Jak go wykonać? Zaczynamy od lekkiego głaskania ucha palcem wskazującym, z góry na dół. Następnie rozciągamy delikatnie ucho, płatek i wewnętrzną cześć małżowiny. Kolejny etap to pocieranie ucha palcem wskazującym od góry do dołu, najlepiej okrężnymi ruchami. Na końcu delikatnie ruchem potrząsamy uchem i lekko uciskamy.

Gorąca herbata

Wypicie gorącego napoju rozgrzeje organizm oraz sprawi, że się wypocisz. Pocenie to bardzo dobry sposób na pozbycie się bakterii i wirusów jakie powodują zapalenie ucha. Wybieraj owocowe i ziołowe herbaty, np. z malin, czarnego bzu lub lipy oraz samodzielnie przygotowane napary, najlepszy będzie z imbiru. Z infekcją pomaga walczyć również herbata z dodatkiem imbiru i cytryny. 

Olejki eteryczne

Bardzo polecanym sposobem jest zastosowanie olejków eterycznych. Bardzo ważne jest żeby pod żadnym pozorem nie wkrapiać ich do środka ucha. Najlepiej jeżeli polejesz kilka kropli olejku na wacik kosmetyczny i przetrzesz nim dokładnie całą małżowinę uszną i skórę za uchem. Potem załóż czapkę, nauszniki lub owiń ucho szalikiem, żeby utrzymać ciepłą temperaturę. Najlepiej w przypadku bólu ucha stosować olejek lawendowy i kamforowy,

Owiń ucho

Staraj się nie wychładzać ucha. Najlepiej owiń je szalikiem, ciepłą opaską lub załóż czapkę. Ciepło na pewno ulży ci w cierpieniach i przyśpieszy leczenie.

Czego nie stosować

W internecie krąży wiele rad polegających na wlewaniu do ucha ciepłej oliwy z oliwek, czy wkładaniu do ucha ząbka czosnku czy kawałka korzenia imbiru. Nigdy tego nie rób! Możesz wyrządzić sobie krzywdę. Nie wkładaj ani nie wlewaj niczego do ucha bez konsultacji z lekarzem.