Ból nóg nie zawsze oznacza zmęczenie- jakie choroby zwiastuje ból nóg?

Bóle nóg mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym i mija po odpoczynku. Jednak niekiedy może również oznaczać poważne problemy ze zdrowiem i mieć związek z chorobami naczyń krwionośnych, kręgosłupa czy zaburzeniami metabolicznymi. Dowiedź się jakie choroby może zwiastować bóle nóg? Ból nóg nie zawsze oznacza zmęczenie- jakie choroby zwiastuje ból nóg?

Dolegliwości bólowe nóg mogą mieć różne przyczyny oraz oblicza. Czasami bywają nagłe i silne, a niekiedy stopniowo narastające. Zazwyczaj przyczyną jest zwykłe zmęczenie nóg wywołane aktywnością fizyczną, urazami np. złamanie, naderwanie ścięgien czy deformacjami takimi jak płaskostopie czy haluksy. Ból nóg jest pojęciem bardzo obszernym, ponieważ dolegliwości mogą dotyczyć całych kończyn dolnych albo ich poszczególnych części( uda, łydki czy stopy). Często bywa, że ból nóg spowodowany jest bardzo poważną chorobą, niekiedy zagrażającą życiu. Dlatego w sytuacji kiedy ból nóg nie jest spowodowany aktywnością fizyczną warto się zgłosić do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań.

Ból nóg jakie choroby może sygnalizować?

Zakrzepica żył głębokich

Pogłębiająca się zakrzepica żył głębokich jest bardzo groźna dla zdrowia i życia. Powiększające się zakrzepy mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej, a także częściowego lub całkowitego zamknięcia żyły, co grozi obrzękiem, wstrząsem, niewydolnością nerek oraz śmiercią. Charakterystycznymi objawami zakrzepicy żył głębokich są: obrzęk, uczucie ciężkości, ból w nodze, nasilający się podczas stania i chodzenia, zaczerwienienie i ocieplenie skóry, sinica stóp.

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, spowodowaną odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu. To prowadzi do stanu zapalnego, którego głównymi objawami są ból i obrzęk stawu. Dna moczanowa przez wiele lat może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dopiero po jakimś czasie pojawia się nagły, natężony ból stawu razem z obrzękiem i zaczerwienieniem. Najczęstszym pierwszym objawem choroby jest stan zapalny w dużym palcu stopy.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa charakteryzuje się nagłym rwącym i bardzo silnym bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Ból promieniuje pod pośladek, do tylnej części uda, następnie do boku podudzia aż do stopy. Niekiedy chorzy skarżą się na uczucie mrowienia lub braku czucia, zwłaszcza na bocznej powierzchni stopy lub podudzia.

Cukrzyca

Kiedy cukrzyca doprowadzi do uszkodzenia naczyń tętniczych nóg, stopniowo zarastają one blaszką miażdżycową, przez co żyły stają się mniej elastyczne. U chorych na cukrzycę pojawiają się nocne bolesne skurcze, mrowienie i kłucie. Zmienia się również wygląd skóry. Staje się ona bardzo sucha, łuszczy się, może również zanikać owłosienie na nogach.

Ból nóg jakie choroby może sygnalizować?

Zwyrodnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa bardzo często powodują bóle nóg. Zwykle dotyczą one odcinka lędźwiowego, który promieniuje na nogi. Ból ma bardzo silny charakter i może pojawiać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Ulgę choremu przynosi rehabilitacja a także stosowane okresowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci tabletek, maści, żeli.

Miażdżyca

Miażdżyca przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. W zaawansowanej fazie choroby pojawiają się bóle nóg. bladość, oziębienie stóp oraz skurcze łydek. Ból najczęściej ustępuje  trakcie odpoczynku i zwiększa się podczas ruchu.

Niewydolność żylna

Na początku najczęściej choroba objawia się uczuciem ciężkości nóg. Później zaczynają doskwierać bóle okolicy kostek i goleni, obrzęk stóp kostek, bóle wewnątrz łydki w czasie stania bądź siedzenia, a także uporczywe nocne skurcze łydek. Ostatnim etapem są tworzące się na nogach pajączki oraz żylaki.