Arytmia serca- Jak ją rozpoznać?
Arytmia serca to zaburzenie prawidłowego rytmu serca polegające na nagłym przyśpieszeniu, zwolnieniu oraz także innej nieregularności pracy serca. Ludzkie serce bije 60-70 razy na minutę, ilość uderzeń może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od sytuacji. Gdy serce przyśpiesza lub zwalnia bez widocznych powodów to mówimy o arytmii serca. Arytmia niekiedy może przebiegać bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach skutecznie obniża komfort życia, a niekiedy może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Sprawdź jakie są przyczyny oraz objawy arytmii serca. Arytmia serca- Jak ją rozpoznać?
Arytmia serca- Przyczyny
Zdrowe serce u dorosłego człowieka bije około 60-70 razy na minutę( Ilość uderzeń serca zmienia się wraz z wiekiem). W sytuacjach stresowych może bić około 120 razy na minutę, a po wysiłku fizycznym serce może bić nawet 180 razy na minutę. A w nocy kiedy śpimy nasze serce zwalnia do 60-40 uderzeń na minutę. Kiedy serce zwalnia lub przyśpiesza bez żadnego powodu może to oznaczać arytmię serca. W większości przypadków zaburzenia rytmu serca są objawem różnych schorzeń serca albo ogólnoustrojowych. Do najczęstszych przyczyn arytmii serca należy:
- niewydolność serca,
- choroba niedokrwiennej serca,
- cukrzyca,
- zaburzenia pracy tarczycy,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zespół WPW,
- nadciśnienie,
- zakażenie wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
- miażdżyca naczyń wieńcowych,
- wady zastawek,
- astma,
- niedobór potasu, magnezu czy wapnia.
Do pojawienia się arytmii przyczyniają się również czynniki środowiskowe, takie jak:
- przewlekły stres,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- nadmiar kofeiny,
- hipokaliemia, hipomagnezemia,
- stosowanie niektórych leków.
Arytmia serca- Objawy
W niektórych przypadkach arytmia serca przebiega bez żadnych objawów, a zdiagnozowanie problemu następuje przypadkiem w trakcie rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego. Symptomy są różne w zależności zaawansowania arytmii, czym większe zaburzenie tym objawy będą bardziej zauważalne.
W przebiegu arytmii mogą pojawić się następujące objawy:
- kołatanie serca (uczucie szybkiego, nierównego bicia serca),
- duszność, trudności z oddychaniem, uczucie dławienia,
- bóle wieńcowe,
- zasłabnięcia,
- utrata przytomności,
- zawroty głowy,
- lęk oraz także niepokój,
- zaburzenia pamięci,
- częste uczucie gorąca,
- problemy ze snem,
- ogólne osłabienie organizmu
Arytmię dzielimy na:
- migotanie przedsionków – przedsionki serca nie kurczą się efektywnie, jednak praca komór jest prawidłowa, jest to najczęstsza przyczyna nagłego zatrzymania krążenia, jeśli w porę nie zostanie podjęta reanimacja, pacjent może umrzeć,
- bradykardia – szybkość pracy serca wynosi poniżej pięćdziesiąt uderzeń na minutę,
- tachykardia (zwana także częstoskurczem) – szybkość pracy serca wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę. Szczególnym rodzajem tachykardii jest migotanie komór i migotanie przedsionków.
- migotanie komór – serce otrzymuje częste impulsy elektryczne, przez co zaczyna kurczyć się nieefektywnie i w sposób nieskoordynowany. Migotanie komór jest najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia, jeżeli nie zostanie podjęta resuscytacja prowadzi do śmierci,
- dodatkowe skurcze – dodatkowe, nieprawidłowe skurcze serca prowadzące do niemiarowego rytmu,
- niemiarowość oddechowa – polega na stopniowym przyśpieszaniu rytmu zatokowego pracy serca z jednocześnie dokonywanym wdechem i powolnym jego zwalnianiem podczas wydechu. Przypadłość ta nie wymaga leczenia, jest to tzw. arytmia fizjologiczna, która pojawia się w każdej grupie wiekowej, zarówno u dzieci, jak i młodzieży i dorosłych. Najbardziej narażone są na nią osoby cierpiące z powodu zaburzeń układu autonomicznego.
- Domowe sposoby na przyśpieszenie gojenia się ran
- Hemoroidy – domowe sposoby na wstydliwy problem
- Masz problem z obcierającymi udami? Nie nosisz przez to sukienek? Wypróbuj te kilka trików!
- Rak jelita cienkiego- jakie ma objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
- Rak okrężnicy- Jak go rozpoznać? przyczyny, objawy i rokowania