Anemia – 7 sposobów na walkę bez przyjmowania żelaza

Anemia – jest to choroba spowodowana niedoborem żelaza we krwi. Schorzenie jest to bardzo popularne, choruje na nią wiele osób. Szczególnie narażone na anemię są nastolatkowie w czasie dojrzewania, kobiety w ciąży, ale również kobiety silnie miesiączkujące. Poznaj naturalne sposoby walki z anemią zanim zaczniesz brać apteczne leki i suplementy.

Anemia – czym jest?

Anemia to choroba, która jest następstwem niedoboru żelaza w organizmie. Spowodowana może być przez wiele czynników. Niektóre z nich to:

  • dieta uboga w wartości odżywcze,
  • urazy podczas których tracimy duże ilości krwi,
  • choroby jelit uniemożliwiające wchłanianie substancji odżywczych,
  • kobiety intensywnie miesiączkujące,
  • kobiety w ciąży,
  • nastolatkowie w okresie dojrzewania.

Anemia może rozwijać się przez dłuższy okres czasu, główne symptomy świadczące o niedokrwistości to:

  • ciągłe zmęczenie organizmu mimo odpowiedniej ilości snu,
  • znaczne osłabienie włosów i paznokci,
  • blada, ziemista cera,
  • ciągła apatia, brak chęci do życia.

naturalne sposoby walki z anemią

Naturalne sposoby walki z anemią

Żelazo w postaci leków jest w większości przypadków skuteczne, ale minusem jego stosowania jest to, że działa drażniąco na żołądek. Stosowane długoterminowo może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, zaparć czy biegunek. Dlatego pomocniczo do tabletek bądź jako alternatywa do walki z anemią poniżej znajdują się najczęściej stosowane naturalne sposoby walki z anemią.

Hydroterapia

Hydroterapia w postaci prysznicu w różnej temperaturze tj. raz w zimnej a zaraz w gorącej. Zimna woda w naturalny sposób zwiększa produkcję erytrocytów czyli czerwonych krwinek. Jeśli zmagasz się z anemią możesz mieć zwiększoną wrażliwość na zimno, jednak warto małymi kroczkami zmniejszać temperaturę prysznica choć przez kilka sekund stosować chłodną kąpiel stóp, ramion, klatki piersiowej i pleców.

Spożywanie większej ilości zielonych warzyw

W naszych przekonaniach istnieje zalecenie, że aby uzupełnić w organizmie niedobory żelaza należy znacząco zwiększyć ilość spożywanego czerwonego mięsa. Jednak niestety nadmiar białka zwierzęcego może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby i nerek. Dietetycy i lekarze zalecają, by do codziennej diety osoby chorej na anemię włączyć sałatki ze sporą ilością świeżych warzyw. W takich posiłkach powinny znaleźć się m. in. sałaty, buraki, kapusta, papryka, marchew, ogórek, kiełki, suszone nasiona.

Cytryna

Żelazo jest lepiej przyswajalne w organizmie, gdy w naszym organizmie jest odpowiednia ilość witaminy C. Możemy suplementować witaminę C w tabletkach czy kroplach. Ale również możemy stosować zasadę, by każdą spożywaną potrawę polewać kilkoma kroplami soku z cytryny. Inne produkty zawierające dużą ilość witaminy C to:

  • wszelkie owoce cytrusowe
  • papryka
  • pietruszka
  • kiwi.

Nabiał – czy szkodzi?

Nabiał w diecie jest potrzebny, ale należy pamiętać, że produkty mleczne mogą utrudniać absorbcje żelaza do organizmu. Mleko, nabiał, produkty mleczne neutralizują kwasy żołądkowe, co powoduje zmniejszenie wchłaniania żelaza. Dlatego przy silnej anemii należy albo mocno ograniczyć produkty mleczne bądź spożywać je w innych posiłkach niż tych w których spożywamy produkty zawierające dużą ilość żelaza.

Zadbaj o prawidłowy cykl menstruacyjny

Jednym z częstszych przyczyn anemii są obfite miesiączki. Często obfite miesiączki wynikają z problemów ginekologicznych np. endometriozy, którą można leczyć.

Słońce i witamina D

Kilkunastu minutowe kąpiele słoneczne są zdrowe dla organizmu i pomagają w walce z anemią. Należy pamiętać o tym, by stosować kremy z filtrami UV oraz nie wychodzić na słońce w godzinach południowych.