Alkoholizm – pierwsze oznaki wskazujące na uzależnienie

Alkoholizm to uzależnienie które wpływa nie tylko na samego uzależnionego, ale na całą rodzinę bliższą i dalszą. Alkoholizm to podstępna choroba, która powoli krok po kroku zabiera życie uzależnionemu, jednak nie dzieje się to z dnia na dzień. Jest to proces, który dzieje się krok po kroku i jeśli w porę zareagujemy, to da się rozpoznać początkowe uzależnienie i podjąć kroki, by nie wpaść w całkowite uzależnienie. Alkoholizm – pierwsze oznaki.

Podejrzewasz, że problem alkoholizmu dotyczy ciebie bądź kogoś ci bardzo bliskiego? Sprawdź te kilka objawów, które mogą wskazywać na problem z alkoholizmem. Oczywiście ani to, że mamy jeden z symptomów, ani, że wszystkie nie oznacza, że ty czy ktoś bliski jest uzależniony, jednak są to flagi ostrzegawcze, które należy obserwować, by nie przegapić momentu krytycznego.

Alkoholizm – pierwsze oznaki wskazujące na uzależnienie

wplyw-alkoholu-na-organizm-czlowieka

Picie przed rozpoczęciem imprezy

Jeśli mimo, że wiesz, że wieczorem będziesz pić alkohol wraz z gośćmi a mimo wszystko pijesz samemu przed oficjalnym rozpoczęciem to może być znak, że możesz mieć problem z alkoholem.

Ostentacyjne odrzucanie napojów bezalkoholowych

Przy każdej okazji pijesz alkohol, drwisz z osób, które nie piją alkoholu, bądź piją niewielkie ilości. Uważasz, że spotkanie ze znajomymi przy soku pomarańczowym to marnotrawstwo okazji. Takie zachowanie może oznaczać, że masz problem ze swoim stosunkiem do alkoholu.

Pijesz alkohol w szybkim tempie

Rozpoczynając picie czujesz podekscytowanie? Chcesz jak najszybciej doprowadzić do momentu szumu w głowie bądź całkowitego oderwania od rzeczywistości? Picie drinka za drinkiem w znacząco szybszym tempie niż reszta towarzystwa to szybka droga do problemów z alkoholem.

Picie w samotności – korzystanie z okazji

Przyjeżdżając do hotelu pierwsze co zaglądasz do barku z mini alkoholami, w restauracji rozpoczynasz posiłek szklanką piwa? Pijesz szybko i sam, bo jest okazja? To może być czerwona flaga w zbliżający się alkoholizmie.

Pilnowanie ilości posiadanego alkoholu (alkoholizm – pierwsze oznaki)

Obawiasz się, że w domu zabraknie alkoholu. Kupujesz spore ilości różnych alkoholi na zaś? Strach przed momentem, gdy nie będziesz mieć alkoholu w domu to jednoznaczny dowód na problemy z alkoholem.

Wybieranie znajomych pod preferencje alkoholowe

Jeśli wybierasz znajomych, którzy tak jak ty lubią sporą ilość alkoholu. Jeśli unikasz spotkań z osobami, które piją w ciągu wieczoru piją lampkę wina to również mogą być objawy problemów z alkoholem. Bo może to wynikać z tego, że albo boisz się oceny osób, które nie piją, albo nie chcesz spędzać wieczoru bez albo z minimalną ilością alkoholu.