8 rzeczy, które dzieci powinny nauczyć się samodzielnie, zanim skończą 13 lat!

Według amerykańskich psychologów okres nastoletni u dziecka rozpoczyna się już gdy dziecko ma od 9 do 13 lat i jest to wiek w którym powinniśmy pozwolić dzieciom być bardziej niezależnymi. W poście zawarto listę najważniejszych życiowych umiejętności, które dzieci powinny wykonywać do 13 roku życia, dzięki czemu łatwiej wejdą w dorosłe życie i częściej będą odnosić sukcesy. Mimo, że może się wydawać, że 13 latkowie to jeszcze dzieci, ale to nie prawda. Poznaj rzeczy, które dzieci powinny nauczyć się samodzielnie, by lepiej wejść w świat.

Rzeczy, które dzieci powinny nauczyć się samodzielnie, zanim skończą 13 lat

Zarządzanie własnymi pieniędzmi

Powinniśmy uczyć dzieci umiejętności finansowych już w momencie, gdy zaczynają uczyć się liczyć. 13 latek powinien wiedzieć co to są oszczędności, ile kosztują podstawowe produkty np. jedzenie, drobne rozrywki, wiedzieć, że jak wyda wszystkie pieniądze to następne otrzyma w określonym momencie, że może oszczędzać, by zakupić coś większego.

Wykonywanie prostych prac w domu

Według specjalistów dzieci powinny już od maleńkości uczyć się obowiązków domowych, powinny mieć również własne obowiązku. 13 latek powinien potrafić samodzielnie wyprasować ubrania, zmienić pościel, pozmywać naczynia, poodkurzać i umyć podłogi. Rodzice powinni być konsekwentni w ustalonych zasadach dot. obowiązków domowych.

Przygotowywanie posiłków

13 latek powinien umieć przygotować prosty posiłek dla rodziny, powinien potrafić obsługiwać się mikserem, blenderem czy innymi podstawowymi sprzętami kuchennymi. Dziecko powinno wiedzieć również, że po przygotowaniu posiłku należy uporządkować miejsce pracy, zmyć naczynia.

Zakupy spożywcze

Zabieranie dzieci do sklepu pomoże im rozwinąć umiejętności takie jak listy zakupów, pilnowanie zaplanowanego budżetu, planowanie posiłków. Dodatkowo od dzieciństwa będą mogły zapoznać się z etykietami, poznają, że ceny są różne w różnych miejscach oraz dany produkt może być w wielu wersjach i różnych cenach.

Higiena osobista

Część rodziców uważa, że dzieci samodzielnie nauczą się higieny osobistej i nie trzeba ich tego uczyć i o tym przypominać. Jednak to wcale nie jest takie proste, należy z dziećmi ustalić, że bardzo ważne są codziennie prysznice, zmiana bielizny, ubrań, mycie zębów czy golenie. Bardzo ważne, jet, by dzieci miały wzór do naśladowania, jednak nie zawsze to wystarczy.

Podstawowa pierwsza pomoc

W Wielkiej Brytanii nauka pierwszej pomocy realizowana jest już od przedszkola. Dzieci uczą się jak opatrzyć małe rany, jak reagować w trakcie niebezpieczeństwa czy jak wzywać pomoc. 13 latek powinien znać telefon alarmowy, powinien wiedzieć jak sprawdzić oddech, nałożyć podstawowy opatrunek czy wezwać pomoc.

Zarządzanie czasem

Dziecko powinno potrafić zaplanować swój czas, potrafić zaplanować czas na naukę i rozrywkę. Powinno wiedzieć, że należy być punktualnym i że jak ustala z kimś zadania, plany to powinno się je realizować.

Umiejętności społeczne

Dzieci powinny znać zasady jakich należy przestrzegać w społeczeństwie. Starsze dzieci powinny od dzieciństwa mieć nawyki, które pozwolą im łatwiej funkcjonować w społeczeństwie np. dobre maniery, bycie dobrym gospodarzem czy maniery przy stole i wśród gości.

Umiejętność radzenia sobie z emocjami

Jeśli od dzieciństwa będziemy pokazywać dzieciom emocje pozytywne jak i negatywne oraz będziemy pokazywali jak sobie z nimi radzić ułatwimy im start w dorosłe życie. Należy uświadamiać, że nie należy trzymać wszystkich emocji w sobie a smutek czy złość nie jest objawem słabości.