7 wczesnych objawów cukrzycy, szybka diagnoza może cofnąć chorobę!

    Cukrzyca to choroba, której objawami jest zaburzone działanie insuliny, czyli hormonu produkowanego przez narząd jakim jest trzustka. Jest to choroba przewlekła i metaboliczna. Jeśli u członków najbliższej rodziny zdiagnozowano cukrzycę należy być szczególnie czujnym, gdyż skłonność do cukrzycy może być rodzinna. Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy? Jak się przed nią ochronić? Przeczytaj w artykule!
    

Niektóre z objawów cukrzycy możemy zauważyć samodzielnie, mogą wiązać się z innymi chorobami, ale nie należy ich lekceważyć, ale sprawdzić czy nie są objawem jakiejś poważniejszej choroby. Niezdiagnozowana cukrzyca może obniżyć jakoś życia, powodować choroby a nawet doprowadzić do śmierci! Dlatego nie można lekceważyć pierwszych objawów, bo na tym etapie można jeszcze cofnąć chorobę.
 
1. Częstsze oddawanie moczy oraz zwiększone pragnienie – jest to jedno z głównych i najczęstszych objawów cukrzycy. Nerki, które z powodu złej pracy trzustki nie mogą wchłonąć całej ilości cukrów z organizmu powodują, że częściej oddajemy mocz przez co czujemy się odwodnieni i pijemy więcej. Należy zwrócić uwagę czy w ostatnim czasie drastycznie nie wzrosła ilość razy w toalecie, ponieważ każda osoba może mieć inną ilość i nie koniecznie musi się to wiązać z chorobą.
2. Zwiększone uczucie głodu – niepokojąca jest sytuacja, gdy odczuwamy głód mocniejszy niż zwykle oraz szybciej niż zwykle. Należy obserwować swoje ciało, bo nie da się porównać tych objawów do innych osób. Organizm produkuje za mało insuliny przez co czujemy się głodni i częściej musimy spożywać posiłki. 
3. Chroniczne zmęczenie – cukrzycy mają tendencje do ciągłego zmęczenia, ciągłego bycia śpiącym. Komórki ciała dostają za małą ilość glukozy przez co nie starcza im energii co powoduje, że jest się sennym i zmęczonym.
4. Pogorszenie wzroku – płyny mogą powodować puchnięcie soczewki oka i zmianę kształtu oka, co powoduje, że możemy widzieć niewyraźnie, przedmioty będą zniekształcone.
5. Swędzenie skóry –

może być spowodowane odwodnieniem organizmu. Organizm pobiera wodę z tkanki skóry przez co ona się wysusza a co za tym idzie staje się swędząca. 

6. Wolniejsze gojenie się ran – wysoki poziom cukru we krwi może powodować stany zapalne w ranach a co za tym idzie gorsze ich gojenie. Słabsze krążenie krwi może utrudniać dostęp do ran. 
7. Ciemniejsze plamy na ciele – ciemne plamy pod pachami, na dłoniach bądź na szyi są bardzo widocznym objawem, po którym koniecznie musimy udać się do lekarza, ponieważ takie zmiany w większości przypadków są powikłaniami w cukrzycy.
 
Pamiętaj! Jeśli masz niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalisty. Porada w internecie nie zastąpi wywiadu przeprowadzonego przez specjalistę.