7 największych mitów dietetycznych! Tak na pewno nie schudniesz

Na każdym kroku jesteśmy dosłownie bombardowani wiadomościami na temat odchudzania i dbania o figurę. Niektóre z tych informacji są poparte naukowo i dzięki nim faktycznie możemy stracić na wadze, ale niestety większość to po prostu mity. Mimo, że będziemy stosować te zasady to i tak nie schudniemy, albo co gorsza przytyjemy, bo źle prowadzona dieta może prowadzić do braku efektów bądź do efektu jo-o, czyli schudnięcia a potem ponownego przytycia z nawiązką. Mity dietetyczne, to często głupoty powielane w internecie, ale również wśród znajomych, którzy się odchudzali a nawet wśród dietetyków! W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze mity na ten odchudzania. Najważniejsza zasada, aby zdrowo schudnąć do stosować dietę dostosowaną do naszych wyników badań oraz spora dawka ruchu.

Najczęstsze mity dietetyczne

Mity dietetyczne są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i życia, stosując długotrwałą głodówkę, czy omijając część posiłków możemy doprowadzić organizm do długotrwałych problemów zdrowotnych. Tak samo jedząc produkty pełne słodzików i zapychaczy pod szyldem zdrowego posiłku możemy mieć długoterminowe problemy. Sprawdź mity dietetyczne i nigdy więcej nie daj się na nie nabrać. Dieta powinna być zdrowa i zbilansowana, więc żadne złote środki czy pójście na skróty nam nie pomoże. Mity dietetyczne zapamiętajmy, by już ich nie powielać a pójdzie nam dużo szybciej i sprawniej 😉

Produkty light= produkty dietetyczne

Niektórzy z nas w padli w pułapkę produktów LIGHT i faktycznie wierzą, że dzięki nim zapewnią sobie wspaniałą figurę i zdrową dietę. Faktycznie produkty LIGHT zawierają mniejszą ilość cukru, ale jest on zastępowany przez sztuczne słodziki, które mogą powodować tycie, uczulenia, problemy żołądkowe, a nawet zwiększą ryzyko zachorowania na raka. Lekarze podkreślają, że większość słodzików wykorzystywanych w produktach LIGHT są gorsze dla naszego zdrowia od cukru. Lepiej kupić produkt z większą zawartością tłuszczu, niż kupić zamiennik light i zjeść go więcej uważając, że jest zdrowszy.

Najlepszą dietą jest głodówka

Wiele kobiet myśli, że dzięki głodówce lub tak zwanych dietach do 1000 kalorii szybko schudną. Takie działanie sprzyja efektowi jo-jo, pogorszeniu się zdrowia, rozregulowaniu rytmu układu trawiennego oraz pogorszeniu się naszego wyglądu zewnętrznego ( jakość naszych zębów, włosów czy skóry zależy czy dostarczamy do naszego organizmu posiłki o odpowiedniej wartości odżywczej)

Spożywamy posiłki w celu dostarczenia naszemu organizmowi składników odżywczych i energii do prawidłowego funkcjonowania, jeżeli nie dostarczymy odpowiedniej ilości kalorii i witamin wyrządzamy sobie coś złego.  Dlatego zamiast głodówek warto umówić się na wizytę do dietetyka, który rozpisze nam dietę, bogatą w witaminy, mikroelementy i kalorie, które dostarczą nam odpowiednią ilość energii.

Mity dietetyczne – Niektórzy otyłość mają w genach

Jest to informacja całkowicie wyssana z palca, nie poparta naukowo. Nasze geny odpowiadają za takie cechy jak kolor oczy, kolor włosów czy na przykład wzrost, ale zdecydowanie nie odpowiadają za to czy jesteśmy otyli czy szczupli. Otyłość możemy odziedziczyć w formie przyzwyczajeń żywieniowych, bardzo często kiedy rodzice odżywiają się nie zdrowo i nie dbają o aktywność fizyczną to i dzieci popełniając ich błędy robią tak samo.

Kolację powinno się jeść przed 18 inaczej się przytyje

Wszystko zależy od godziny pójścia spać. Ostatni posiłek powinniśmy spożywać na 2-3 godziny przed snem, tak więc jeżeli idziesz spać o 23 to spokojnie możesz jeść kolację około godziny 20. Jeżeli zjesz kolację przed godziną 18, a chodzisz spać około 23 to przez ten czas najprawdopodobniej zgłodniejesz więc albo skusisz się na jakąś szybką przekąskę albo po prostu pójdziesz spać głodny co też nie jest dobre, bo spowalnia metabolizm i może skończyć się tyciem. Pamiętaj jedynie, że kolacja nie powinna się składać z ciężkostrawnych potraw, raczej powinna być lekkostrawna dla naszego układu trawiennego.

Jeżeli będę ćwiczyć to szybko schudnę

Faktycznie aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem, który zaważa na naszych sylwetkach, ale powinna być poparta odpowiednią dietą. Jeżeli będziesz jadła niezdrowo i twoje posiłki będą bardzo kaloryczne to nawet spędzając pół dnia na siłowni to i tak nie schudniesz.

Sen, a dieta to dwie różne rzeczy

To całkowita nieprawda. Może w czasie snu nie spalamy dużej ilości kalorii, ale odpowiednia ilość godzin snu jest ważna do poprawnego funkcjonowania naszego metabolizmu. Jeżeli się nie wysypiasz to twój metabolizm spowalnia, a poziom glukozy we krwi się podnosi przez co masz ochotę na jedzenie.

Mity dietetyczne – Ziemniaki tuczą

Ziemniaki są bogate w witaminę C, żelazo, potas, fosfor, magnes czy wapń. Są bardzo zdrowe i powinny być składnikiem naszej diety. Za tuczące efekty należy obwinić dodatki w postaci ciężkostrawnych sosów czy smażonych mięs, które najczęściej smażymy na olejach roślinnych. Tak więc ziemniaki oczywiście możesz jeść, ale musisz się zastanowić nad dodatkami.

Domowy krem na rozstępy – poprawę widać po tygodniu!