10 sygnałów ostrzegawczych guzów mózgu. Musisz je koniecznie znać!

 

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego inaczej zwane guzami mózgu rozwijają się w tkankach mózgowia oraz tkankach rdzenia kręgowego. Nasz organizm daje nam wiele sygnałów ostrzegawczych, które jeśli nie będziemy ich bagatelizować pozwolą nam na szybkie rozpoznanie choroby i szybkie leczenie, dzięki czemu szanse na wyzdrowienie będą dużo wyższe, niż w momencie, gdy choroba zostanie rozpoznana w późnym stadium.
Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że jeśli dobrze obserwujemy swój organizm możemy poznać, że dzieje się coś niepokojącego w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest, by po pierwsze bacznie obserwować swój organizm a po drugie znać podstawowe objawy chorób, by móc je dopasować do własnych objawów.

10 sygnałów ostrzegawczych guzów mózgu:

1. Bóle głowy – jeśli wcześniej nie bolała cie głowa a teraz masz nawracające bóle, które są uporczywe i nie pomagają na nie leki przeciwbólowe, nasilające się po wysiłku, kichnięciu, kaszlu. Ból jest ten związany z zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym, gdyż rosnący guz zabiera przestrzeń przeznaczoną dla mózgu.
2. Napady – drgawki, brak kontroli zwieraczy, drżenia kończyn.
3. Zaburzenia wzroku – gorsze widzenie kątem oka, ograniczenie pola widzenia jak również m in. podwójne widzenie.
4. Wymioty i nudności – wiążą się również z zwiększeniem ciśnienia śródczaszkowego.

5. Zmiany zachowania, zaburzenia nastroju – zmiany często widoczne, gdy guz ulokowany jest w okolicach czoła. Zmiany mogą być bardzo gwałtowne od depresji do euforii.
6. Zaburzenia seksualne – zmieniony cykl menstruacyjny, problemy z erekcją.
7. Zaburzenia pamięci – zazwyczaj są to zaburzenia pamięci krótkotrwałej, np. zapominamy numerów telefonów, co mieliśmy wyciągnąć z lodówki.

8. Poczucie otępienia – m. in. problemy z czytaniem, zaburzenia koncentracji, pogorszenie się intelektu.

9. Zaburzenia czucia – niedowładu, porażenie kończyn, mrowienia.
10. Chroniczne zmęczenie – silne, nie związane z fizycznym zmęczeniem, często połączone z problemami ze snem i ogólnym osłabieniem.
Pamiętaj!
Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu bądź specjalistą. Nie należy opierać diagnozy na informacjach zawartych na portalach internetowych.