10 rzeczy, których absolutnie nie wolno wyrzucać do zlewu!

Często mamy w zwyczaju wlewać do zlewu, bądź toalety różne płyny, posiłki i przedmioty nie zastanawiając się, czy przez nie nie zatkamy odpływu. Części rzeczy nawet nie podejrzewacie, że mogą skutecznie zatkać odpływ, w niektórych przypadkach może być potrzeba wizyty specjalisty, który za pomocą sprzętu będzie musiał udrażniać zatkane rury! Koniecznie przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czego się wystrzegać, by nie musieć szukać pomocy w odtykaniu zlewu czy toalety. Sprawdź czego nie wrzucać do zlewu, by nie mieć problemu z zatkanym zlewem. Wiadomo, że odetkanie zlewu jest bardzo ciężkie, pozostałości są śmierdzące, brudne, klejące, lepiej sobie tego oszczędzić.

Lista rzeczy, których nie wolno wrzucać do zlewu – czego nie wrzucać do zlewu:

Skorupki od jajek – mają ostre krawędzie, które mogą się zahaczyć w odpływie o resztki jedzenia, bądź o krawędzie rur.

Makaron i ryż – produkty te wciągają w siebie wodę zwiększając nawet kilkukrotnie swoją objętość, więc nawet jak spłyną bez problemu to mogą w innym miejscu odpływu zatrzymać i doprowadzić do zatoru.

Mąka – w połączeniu z wodą tworzy kleistą mieszankę, która przykleja się do innych odpadów i może stworzyć bardzo gęstą maź, która stworzy zator.

Włosy – łatwo się haczą o inne rzeczy, skręcają się. Dlatego warto często czyścić odpływ w prysznicu i nie czyścić grzebienia czy szczotki nad zlewem, tylko wrzucać włosy do śmieci.

Leki – często nie rozpuszczają się w wodzie, dodatkowo bardzo ją zanieczyszczają. Leków nie można wyrzucać do śmieci ani do zlewu. Leki należy zanieść do najbliższej apteki, w której znajdują się pojemniki na przeterminowane i stare leki.

Prezerwatywy – są elastyczne, nierozpuszczalne i stworzone z mocnego materiału, jeśli zahaczą się o nierówności w rurach bardzo trudno będzie zwalczyć zator, ponieważ doraźne środki do oczyszczania rur nie będą w stanie ich rozpuścić.

Odpady budowlane – nie należy wylewać odpadów budowlanych takich jak resztki kleju, resztki farb, ponieważ mogą się osadzać na rurach, klej spowoduje, że odpływ będzie coraz węższy i następnie zatory będą częstsze i trudniejsze do usunięcia.

Podpaski i tampony – mocno absorbują wodę, kilkukrotnie zwiększając swoją powierzchnie, dodatkowo nie rozpuszczają się, ponieważ nie są z materiałów biodegradowalnych.

Papierosy – bardzo zanieczyszczają wodę substancjami smolistymi, do tego filtr mocno wciąga wodę.

Tłuszcz – olej wlewany do zimnej wody powoduje powstawanie tłustych grudek. Nie należy go wlewać do zlewu tylko do śmietnika.

Już wiesz czego nie wrzucać do zlewu, lepiej te produkty wyrzucić do śmietnika stosując zasady segregacji, będzie do lepsze dla środowiska, ale również będzie lepsze dla naszego zdrowia, bo chemiczne środki do udrażniania rur również mogą powodować m. in. poparzenie dróg oddechowych.