10 przedmiotów, których nie można wkładać do zmywarki!

Zmywarka, to sprzęt kuchenny, bez którego wielu nie wyobraża sobie sprawnego gotowania i sprzątania. Jednak nie każdy wie, że jest szereg przedmiotów, których nie można wkładać do zmywarki! Mogą one się zniszczyć, bądź zniszczyć zmywarkę czego byśmy na pewno nie chcieli. W poście zawarto kilkanaście przedmiotów, których nie można zmywać w zmywarce. Sprawdź koniecznie czego nie można wkładać do zmywarki, bo możesz uszkodzić te przedmioty, ale również można uszkodzić zmywarkę.

Czego nie można wkładać do zmywarki?

Noże kuchenne

Pod wpływem wysokiej temperatury noże kuchenne mogą się stępić albo zniszczyć. Najbezpieczniej jest myć je w letniej wodzie i od razu wytrzeć do sucha ścierką bądź papierowym ręcznikiem, gdyż mokre noże mogą szybciej się niszczyć.

Plastikowe pudełka

Pod wpływem wysokiej temperatury plastik może się zniekształcać oraz przebarwiać. Pudełka myte w zmywarce często zmieniają kolor, bo w trakcie zmywania farbują się od resztek jedzenia pływających w zmywarce.

Termosy

Ciepła woda w zmywarce może spowodować, że uszkodzeniu ulegną uszczelki w korku bądź wewnętrzne warstwy termosu, co spowoduje, że nie będzie on poprawnie utrzymywać ciepła. Aby umyć termos najlepiej wsypać do wewnątrz sodę oczyszczoną i zalać ciepła wodą na kilka godzin.

Żeliwne i ceramiczne patelnie

Nie należy ich myć w zmywarkach, ponieważ ciśnienie wody uszkadza delikatną powłokę patelni. Dodatkowo może to powodować szybsze rdzewienie patelni. Najlepiej posypać je solą i wyczyścić papierowym ręcznikiem.

Patelnie i garnki z aluminium

Płyn, który jest wykorzystywany w zmywarce może powodować szybsze rdzewienie naczyń z aluminium. Najlepiej być je w delikatnym płynie do naczyń, bądź użyć niezastąpionej mieszanki octu i soli. Nie należy stosować sody oczyszczonej, ponieważ jej drobinki mogą uszkodzić naczynia.

Kieliszki i inne naczynia kryształowe

Kolejne przedmioty, których nie powinno wkładać się do zmywarki to kryształowe kieliszki, ponieważ są bardzo delikatne. Ciepła woda w zmywarce może je uszkodzić bądź zmatowić. Najlepiej myć je ręcznie delikatnym płynem do naczyń i pozostawić do osuszenia.

Pędzle malarskie i inne narzędzia malarskie

Nie można wkładać do zmywarki pędzli ani narzędzi, typu wiadra, packi po malowaniu, ponieważ może spowodować to uszkodzenie maszyny bądź zabrudzenie naczyń w trakcie kolejnych myć. Resztki farby w wysokiej temperaturze mogą się zakonserwować i będzie ich bardzo trudno się pozbyć. Może to spowodować, że zmywarka będzie do wyrzucenia.

Drewniane przybory kuchenne

Pod wpływem wysokiej temperatury deski, łyżki czy paski drewniane mogą zmienić kształt, popękać. Lepiej myć je wodą i delikatnym płynem zaraz po zakończeniu prac.

Słoiki wraz z etykietami

Klej od etykiety słoika w trakcie mycia traci swoje właściwości co powoduje, że papierki przedostają się do filtra skutecznie go zatykając. Etykiety należy usunąć przed włożeniem słoika do zmywarki.

Czego nie można wkładać do zmywarki? Płyn do mycia naczyń

Pomyślałaś kiedyś, że można wlać do zmywarki płyn do mycia naczyń, bo akurat skończyły się tabletki? To bardzo zły pomysł! Płyn do naczyń bardzo się pieni, przez co zacznie wychodzić ze zmywarki a cała kuchnia zostanie zapełniona pianą.