10 najczęstszych objawów endometriozy – sprawdź czy dotyczy to Ciebie!

Endometrioza to choroba, która dotyka tylko kobiet, Jest coraz częściej diagnozowana, może dotyczyć nawet 1 na 10 Polek. Jej objawy są bardzo różne, od przewlekłego bólu aż do problemów z niepłodnością oraz problemów, których rozwiązaniem jest operacja. W poście zawarto najczęstsze objawy endometriozy. Sprawdź czy ciebie nie dotyczą oraz czego nie należy bagatelizować.

objawy endometriozy

Endometrioza – co to jest?

Endometrioza to choroba kobiet, która charakteryzuje się tym, że komórki endometrium powstają w innych lokalizacjach niż jama macicy. Powstają one w otrzewnej, jajowodach, jajnikach, pęcherzu moczowym czy jelitach. Taka tkanka endometrium jak w cyklu miesiączkowym gęstnieje, rozpada się i krwawi. Z racji umiejscowienia nie ma możliwości opuszczenia ciała kobiety przez co powoduje stany zapalne, podrażnienia a w długim okresie czasu zrosty i blizny. Podczas okresu zwiększają one dolegliwości bólowe.

Najczęstsze objawy endometriozy

Często od pierwszych objawów do rozpoznania choroby mija wiele lat. Często objawy są bagatelizowane przez lekarzy i zrzucane na inne choroby. Ginekolodzy również zanim zdiagnozują endometriozę ignorują objawy uważając, że są to zwykłe bóle miesiączkowe i nie szukają głębszych przyczyn bólu. Dlatego nie należy ignorować poniższych objawów.

Obfite i nieregularne miesiączki

Obfite i nieregularne miesiączki to objaw, który dotyka większości pacjentek z endometriozą. Często dodatkowo miesiączkę poprzedzają plamienia i krwawienia w środku cyklu.

Ból w miednicy

Silny ból w dolnej części brzucha promieniujący również do kręgosłupa przed i w trakcie menstruacji to jeden z objawów endometriozy. Takie objawy mogą się pojawiać również w trakcie owulacji oraz po stosunkach seksualnych.

Bolesne i problematyczne oddawanie moczu

Pacjentki często skarżą się na problemy z oddawaniem moczu oraz częstomocz. Dodatkowym objawem może być krew w moczu.

Problemy jelitowe

Ogniska endometriozy mogą znajdować się również w jelicie grubym powodując ból podczas oddawania stolca, biegunki bądź zatwardzenie, Dodatkowo w czasie menstruacji może występować krew w kale.

Wahania nastroju

Z powodu przewlekłego bólu o nieznanym pochodzeniu kobiety mogą cierpieć na srany depresyjne, objawy lękowe czy wahania nastroju.

Chroniczne zmęczenie

Podobnie jak powyżej chroniczny ból, depresja mogą powodować ciągłe zmęczenie, osłabienie organizmu szczególnie podczas menstruacji.

Bezpłodność

Ogniska endometriozy mogą tworzyć zrosty i zaburzają owulacje co może powodować problemy z zajściem w ciąże.

Ból nóg

 Rozrost ognisk endometrium może odbywać się poza macicą, obejmując swoim zasięgiem nerwy okolicy bioder, które następnie rozciągają się na kończyny dolne. 

Duszności

Ogniska endometriozy mogą się rozciągać nawet od okolic przepony do płuc powodując duszności i napady bezdechu.